29 Haziran 2009 Pazartesi

TÜRK TİPİ FORMULA 1 YORUMUSen git dünya şampiyonu ol, bir sezon işler iyi gitmedi diye oto yıkamacının maskarası haline dönüş reva değil !!

27 Haziran 2009 Cumartesi

NIKE MI UNITED MI ?


Manchester United'in yeni sezon iç saha forması 1 Temmuz'da satışa çıkıyor. Formalar satışa çıkmadan internet üzerinde medyaya yansıyan ilk fotolar tartışma yarattı. Kırmızı zemin üzerine göğüs bölgesine işlenmiş koskoca bir "V" manşet göze çarpıyor. Siyah dev manşetin sağ tarafındaki nike amblemi ise, esas resmin içinde kendisini daha önce hiç olmadığı kadar öne çıkarmış. Manchester United taraftarlarının genelinin hayal kırıklığına uğradığı yeni sezon forması takımın "Düşler Tiyatrosu" olarak bilinen stadı, Old Trafford'un yüzüncü yılına adanmış. Her nedense 2009-2010 formalarına baktığınızda Manchester United'in göz kamaştıran geçmişinden ziyade, Nike'in ticari zaferini görüyorsunuz. Her ne kadar "V" manşetinin Victory "zafer" algısı yarattığı iddia edilse de, taraftarın durumdan memnun olmadığı görülüyor. Kimilerine göre oyuncuları daha kilolu gösteriyor.
Endüstriyel futbol sohbetleri sıkmaya başlamış olabilir. Ne varki, bu örnekte endüstriyel futbolun amatör ruhun içine nasıl güçlüce sızdığını görebiliyorsunuz.
İnter'in şu haçlı formalarından pek hoşlanmamıştım, United'ın yeni forması da bende fazla mistik çağrışımlar yarattı.
Koleksiyon için alınır.

F1 BİLETİ BU KAPAĞIN ALTINDA


Coca Cola Formula 1'le Dünya genelinde isim sponsorluğu yapmak için ilgilendikleri iddiasını kesin olarak yalanlamadı. Firmanın Türk CEO'su Muhtar Kent'in motorsporlarına ilgisini çok iyi biliyoruz. F1'in Türkiye'ye getirilmesinde dolaylı katkısı bulunan isimlerden birisi Muhtar Kent. Bu konuyu gelecekte düşünmeyeceğimizi söylemek doğru olmaz denilen bir açıklama birkaç hafta önce haberleştirilmişti. F1'de FOTA-FİA krizinin ardından şimdi gözler yeniden yapılanma çalışmalarına çevrildi. Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YOUTUBE'ün F1'e çok yakın olduğu ingiliz medyasında çıktı. BBC'ye göre YOUTUBE ile F1 isimleri çok kısa zamanda biraraya gelebilir.
F1'in daha çekici ve halka yakın bir spor olması için çalışan takımlar birliği, bu amaçla atılacak adımlar için F1'in ticari haklarının sahibiyle görüşme görevini Renault Patronu Flavio Briatore'ye verdi. Briatore'nin ilk açıklaması bizimle ilgiliydi. "Türk yarış düzenleyicilerinin yüksek ücretler vermesi önemli değil, çok para ödeyip tribünleri dolduramayan ülkeler yerine, seyircisi bol geleneksel yarışları tercih ederiz." dedi. Briatore Türk yetkililerden seyirci sorununa çözüm bulmaları çağrısında bulundu.
Coca Cola bu işe girip, Türkiye GP için, bütçelerini açarsa, vaziyeti kurtardık demektir. Kapaktan çıkacak biletlerle aile boyu F1 ziyafeti işi temelden çözer bana kalırsa..

24 Haziran 2009 Çarşamba

FORMULA 1 UNİTED


FIA Başkanı Max Mosley, Paris'te yapılan Dünya Motor Spor Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, FOTA üyesi sekiz takımla anlaşmaya vardıklarını, barışın sağlandığını, takımların sezon sonunda Formula 1'den ayrılmayacaklarını söyledi.

Toplantıyla ilgili ayrıntı vermeyen, ancak Formula 1 dışında yeni bir serinin ortadan kalktığını vurgulayan Mosley, "Formula 1'den ayrılık yok. Masrafların azaltılması konusunda da anlaştık. Tek bir Formula şampiyonası yapılacak ve harcamaları iki yıl içersinde 1990'lar düzeyine çekme yönünde görüş birliğine vardık, dedi.

Dün ani bir karar değişikliğiyle dönem sonunda tekrar FIA başkanlığına aday olacağını açıkayan Mosley, bugünkü toplantı sonrasında yine karar değiştirdi ve sonbaharda artık başkanlığa aday olmayacağını söyledi. Mosley açıklamasında, "Barış sağlandığına göre tekrar aday olmama gerek kalmadı" dedi. Renault F1 Takım Patronu Flavio Briatore, toplantı öncesi Mosley'nin söyleyeceklerini dinlemek bile istemediğini kaydetti. Ancak toplantı öncesi, dün gece geç saatlerden itibaren başta Ferrari ve FOTA Başkanı Luca di Montezemolo olmak üzere, diğer FOTA üyeleri ile seri görüşmeler yapan, bu görüşmelerini bu sabah da sürdüren Mosley, ayrılıkçı takım patronlarıyla uzlaşmaya vardı.

19 Haziran 2009 Cuma

2.2 MİLYAR DOLARLIK KRİZ


Formula 1'in ikiye ayrılması ihtimali 2.2 milyar dolarlık bir bütçenin geleceğini de belirsiz bir hale getiriyor.
Formulamoney'nin 2008 verileri doğrultusunda F1'in büyük gövdesini takım sahiplerinin 1.5 milyar dolarlık harcamaları ile sponsorların cebinden çıkan yaklaşık 700 milyon dolar şekillendiriyor. Ferrari, Maclaren ve Renault başa olmak üzere F1'den çekilip yeni seri kuracak takımların sporun tüm dengelerini altüst edeceği kesin. Büyük bir televizyon bütçesinin küçük bir televizyon bütçesine dönüşmesi ihtimali FOA açısından sonun başlangıcı anlamına gelir.
Muhtemel bir ayrılış durumunda lokal televizyonların dev takımların yarışmadığı bir seriye şimdi verdiklerinin çok ama çok altını teklif edecekler. Yeni kurulacak seri F1 algısını ikiye böleceği için yarış promotörleri açısından da kabus yaşanacak.
Halihazırda 17 yarışa evsahipliği yapan promotörlerin ortalama yarış başı ödedikleri para 23.7 milyon dolar, Türkiye'de her yıl 13.5 milyon ödüyor.
Bu durumda promotörler büyük ve geleneksel markaların olmadığı bir yarışa bu kadar para ödemeyecekler.
F1'in faaliyetini sürdürebilmek için yılda enaz 550 milyon dolar paraya ihtiyaç var.
Bu durumda sekiz takımın ayrılmasıyla bozulacak F1 gelir-gider dağılımının zarar vereceği topluluk gidenler değil, kalanlar olacak..
Garip bir süreç..
bekleyip göreceğiz.

HAMİLTONLARIN ÇİFTLİĞİ


Otomobil sürücüsünün yeteneklerine cevap veremiyorsa kriz var demektir. Tıpkı bu sezon Dünya şampiyonu Hamilton'un başına geldiği gibi..İngiltere Grand Prix'si Hamilton'lar için bir fırsat değil, çünkü yine Button ile Vettel ikilisi pistte kazanacak gibi duruyorlar..
Kısacası, Lewis ve babası için Silverstone 2009 podyum müjdesi anlamına gelmiyor.
Haftasonunu kazançlı hale getirmenin başka yolları da var tabii ki, malum Silverstone'daki son yarış olması nedeniyle tüm İngiltere Silverstone'a akıyor. tüm oteller kamp ve karavan alanları dolu ve yer bulmak imkansız..
Krizi fırsata dönüştürmek için daha iyi bir yol olabilir mi ?

18 Haziran 2009 Perşembe

KULAKLARIMDA HALA


Hamilton geçen yıl İngiltere'ye gelirken, favori ve şampiyonluğun güçlü adayıydı. Jenson Button ise, Honda'yı ilk ona sokabilme hedefinden fazlasını hayal bile edemiyordu.
Kadere bak! bu sefer Jenson Button'ın kazanma ihtimali tartışılmazken, Hamilton'ın otomobilini ilk ona sokması ihtimali parlak bir haftasonu olarak değerlendiriliyor.
Dünya şampiyonu olduğu yılın ertesinde erken havlu atmak istim üzerindeki bir pilot için şanssızlık değil de nedir ?
Hamilton'ın hangi sese kulak vereceğini zaman gösterecek..

13 Haziran 2009 Cumartesi

İNGİLTERE GRAND PRİX


Herkesin favorisi olmayabilir ama, her pilotun kazanmaktan en çok keyif aldığı yarıştır Silverstone'daki İngiltere Grand Prix'si..Dünyanın en seçkin F1 izleyicilerinin tribünleri tıklım tıklım doldurduğu, damalı bayrağın inmesinden önce tek bir koltuğun boşalmadığı harika bir festivaldir.
1999'daki ilk ziyaretimde henüz birçok pisti, birçok ülkeyi görmemişken sonsuza kadar tüm Formula 1 yarışlarının burada olmasını istemiştim.
Kimbilir belki de Futbol Dünyasının ışıltılı şehirlerine yakınlığı yüzündendir. İngiltere yarışına doğru yazmayı sürdüreceğim..

12 Haziran 2009 Cuma

TEK PROGRAM ÜÇ SPORMobil 1'in desteğiyle Futbol, Basketbol, Motorsporlarına bir başka pencere açıyoruz.
Oyuna üç büyük kulüp ekseninden değil, sporun doğasındaki yazılı olmayan centilmenlik anlaşmasından bakmaya ilk adımı atıyoruz. Türkiye'nin konusuna en hakim yorumcuları çok yakında Lig radyo'da buluşuyor...Formula 1 ve diğer motorsporlarının gündemine odaklanıp, özel sürprizler yapacağız..Amerikan Basketbol ligi NBA ile Avrupa Basketbolunun en iyi liglerinden  haberler vereceğiz..2010 yılında Türkiye'de yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası'na doğru, Türk Basketbolunu tartışacağız..Futbol ise istatistik ve grafiklerini bu sitede bulabileceğiniz, yorum ve haberlerini Lig Radyo'da dinleyebileceğiniz içeriğiyle çalışma alanımızı oluşturacak.
Takip ve değerlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Okay Karacan